TYPE O NEGATIVE - "Slow Deep And Hard"


Czy wierzysz w szczesliwa milosc? Jeżeli tak, wysłuchanie tej płyty może okazac się dla ciebie przykrym doswiadczeniem. Nie przejmuj sie jednak. Podobno nie ma takich chwil, że nie może już byc gorzej...

"Jedyne co zostaje na zawsze
To wspomnienia i smutek"

Takie słowa wypowiada Peter już w 75 sekundzie czasu trwania tej płyty.

Pierwszy niemal trzynastominutowy utwór jest przejmującym krzykiem mężczyzny zranionego przez kobietę. Zranionego w sposób najgorszy z możliwych - przez zdradę.
"Unsuccesfully coping with the natural beauty of infidelity" jest niezwykle zróżnicowany - mózg twój wypełniaja zarazem piękne i brutalne w swej mocy dzwięki. Wulgarny tekst wspaniale komponuje się z głosem Steele'a i reszta instrumentow.
Potem przychodzi czas na jeszcze mocniejsze uderzenie - wymierzone prosto w... "podczłowieka":

"Jak to jest życ za darmo"
Zsiadaj z pleców społeczenstwa
[...]
Odpadek życia
Jestes odpadkiem życia"

Byc może chcesz już wyjsc na swieze powietrze, słonce, uciec... lecz... cos ci nie pozwala... Gwarantuję ci, że jeżeli zaczniesz słuchac tej płyty, będziesz chciał ja skonczyc. A potem przyjdzie czas na więcej... i więcej.

"Nienawisc
wpędza mnie w obsesję
Nienawisc
Zagarnia mnie"

Tak zaczyna się "Xero tolerance" ze swoją wspaniała gitarą i niepokojacymi klawiszami Josha. Do czego może posunac się urażona duma zdradzonego mężczyzny?
Utwor konczy kilkakrotne:

"I kill you tonight
I kill you tonight"

Skoro nie może z nia byc, wezmie cos "na odwagę" i zabije... Lepsze to niż widziec ich razem, prawda?
Okazuje się, że to dopiero poczatek konca... Zaczyna się własnie "Prelude to agony". To mój ulubiony utwór na tej płycie - pełen przytłaczajacej, muzycznej przestrzeni... Perkusja uderza tu niezwykle miarowo, nie ma jednak mowy o żadnej monotonii. Na pierwszym planie wciąż ten sam potwornie smutny i zdecydowany głos Petera, który dochodzi do zaskakujacego wniosku:

"Miłosc jest życiem
Życie jest miłoscia
Miłosc jest bolem
Ból jest smiercia"

Czas pokaże, jak skonczy się ta historia, tymczasem... na odtwarzaczu pokazała się cyfra 5. Wyłacz więc swiatło, połóż się i zamknij oczy... Następnie wsłuchaj się w sabbathowska psychodelię "Glass wall of limbo", porusz wyobraznię i przenies się do sobie tylko znanej, wyimaginowanej krainy smutku. Potem nastapi około 1,5 minuty.... ciszy - czas dla ciebie na krotka refleksję i upadły anioł w osobie Steele'a uderzy po raz ostatni na tej płycie.
"Gravitational Constant: G = 6.67 x 10-8 cm-3 gm-1 sec-2" jest niesamowicie "mocnym" kawałkiem - tytuł bardzo trafnie charakteryzuje jego ciężar. Jest to spowiedz człowieka na krótko przed popełnieniem samobójstwa, usprawiedliwiajacego się...:

"Widziałem przyszłosc
Przyszłosc jest czarna
To własnie muszę zrobic
Nie ma żadnych wyjatkow
Nawet nie mowmy o samoprzetrwaniu"

Morderstwo jeszcze bardziej utwierdziło Go w przekonaniu, że jedyna "sensowna" rzecza w tym "bezsensownym" swiecie jest odebranie sobie życia.

"Samobójstwo to sposób wyrażenia siebie" - takimi słowami konczy się pierwsza płyta Bogów ciemnosci, smierci i pożadania...autor: HarqyRecenzja z portalu... rockmetal.pl.|BACK - WYWIADY[pl]| |[eng]|